Abrahadabra.pl

Toksyczny szef

Autor: Trusoni

Uuups… zamknięte usta i cisza. Jak często czujesz się nieswojo i denerwujesz się z powodu obraźliwych uwag czy zachowań ze strony przełożonego?

toksyczny szef

Drażliwy temat, ale chyba każdy z nas ma za sobą taki etap życia zawodowego. A może jest to nadal twoja rzeczywistość? Rzadko przyznajemy się do tego, a konsekwencje ponosimy sami – nie chcąc narazić na szwank relacji i utraty posady, na której nam zależy.Niejednokrotnie sam przeżywałem tego rodzaju sytuacje i znam ciężar rezultatów tego rodzaju zachowań. Ale szef jest szefem i to on rządzi, chociaż jego styl może budzić nasze obiekcje.

Jeśli chcesz zarabiać na życie, potrzebujesz nauczyć się współżyć z nim najlepiej jak potrafisz i radzić sobie z wszelkimi odruchami gniewu. Kwestia, czy lubisz go i szanujesz, naprawdę nie ma znaczenia.

Rzeczą najważniejszą jest skuteczne rozładowanie twojego gniewu i frustracji – tak, aby kontakt z Typem Toksycznym nie skończył się dla ciebie rakiem, zawałem serca lub inną chorobą wywołaną stresem.

Zastosuj: oddechowe techniki rozładowania napięcia, technikę powstrzymywania myśli i technikę fantazji zastępczych – np. przyjemnych wspomnień wakacyjnych lub ciekawych planów. Niektórym paniom pomaga wyobrażenie sobie słodkiej zemsty o lżejszym ciężarze gatunkowym niż doznana krzywda.

Zastosuj technikę zmiany sytuacji:  przyjmij inną pozycję ciała, wykonaj łagodne ćwiczenia ruchowe, na chwilę zmień miejsce, zastosuj tapping, ćwiczenia gałek ocznych  lub nucenie.

Kolejnym etapem jest rozpoznanie, z jakim typem toksycznej osoby masz do czynienia.

Toksyczni ludzie na wysokich stanowiskach zwykle reprezentują typ Bezwzględnego Tyrana, Napastliwego Krytyka, Maniaka Kontroli, Wyzyskiwacza, Zawodnika, Uśmiechniętego Mordercy, Aroganckiego Mądrali lub Dusigrosza – często w kombinacjach. Obserwuj zachowania szefa z dystansu, zapamiętaj kluczowe słowa, zapisz jego powtarzające się oczekiwania, sporządź inwentarz toksycznego wizerunku przełożonego, nazwij zidentyfikowaną toksyczną tożsamość. No i… gratuluję. Teraz już wiesz, co destrukcyjnie na ciebie działa i z kim masz do czynienia.

Umiejętność następna to dobór odpowiedniej techniki postępowania z toksycznym szefem. Nie musisz być ofiarą, a twoja praca salą tortur. Poznanie sposobów postępowania z toksycznymi ludźmi jest w środowisku pracy warunkiem przetrwania, a dla sprytniejszych – awansu. Rozwijaj inteligencję emocjonalną, poznaj techniki dopasowania i prowadzenia, nawiąż dobry kontakt, zadawaj spokojne pytania, zachowaj humor. W ten sposób pozostaniesz pełna miłości i życzliwości dla siebie samej i zatroszczysz się o swoją duszę.

Czy twa linia życia ścieżką duszy jest, czy twe myśli i uczucia szczęśliwą czynią cię?
Czy twa linia życia ścieżką duszy jest, czy twe myśli i uczucia tworzą życia sens?
„Ścieżka duszy”

Zmian możesz dokonać poprzez swoje nastawienie.
Sprawdź, w jaki sposób postępujesz z własnymi emocjami.

Oto cztery główne sposoby:

  • Unikanie sytuacji mogących wywoływać emocje
  • Wypieranie, zaprzeczanie, nie odczuwanie emocji
  • Rywalizacja, intensyfikacja, czynienie ich bardziej dotkliwymi, tzw. nakręcanie
  • Uczenie się emocji w celu wykorzystania ich w procesie zmiany jakości życia.

Czy już wiesz, jaki jest twój zwyczajowy sposób postępowania?

Emocje, które najczęściej są wezwaniami do działania:
dyskomfort, strach, ból, złość, frustracja, rozczarowanie, wina, niska samoocena, przytłoczenie lub przeciążenie, samotność.

Pamiętaj, emocja to informacja, że masz przygotować się do poradzenia sobie z jakąś sytuacją lub masz zrobić coś, aby sytację zmienić, zapobiec.

A teraz bądź gotowa poznać sześć kroków prowadzących do mistrzostwa emocjonalnego:

  • Przekonaj się, co naprawdę czujesz.
  • Uznaj i doceń swoje emocje wiedząc, że cię wspierają.
  • Bądź ciekawa tego, co mówią ci emocje.
  • Uwierz w siebie – nabierz pewności, że możesz poradzić sobie z problemem dzisiaj i w przyszłości.
  • Znajdź w sobie entuzjazm, motywację do zmiany
  • Przystąp do działania w nowy sposób.

Mistrzostwo emocjonalne. Ofiara losu czy kreator życia?

Możemy tę samą sytuację zobaczyć na dwa sposoby:

Sposób pierwszy – to postrzeganie sytuacji przez pryzmat oporu. Konsekwencje takiego sposobu to: ocenianie, porównywanie, krytyka, pogarda, złość, zgorzknienie, napięcie, ucieczkowe nawykowe zachowanie, zahamowany rozwój, brak zmiany – pozycja ofiary losu.

Sposób drugi – to postrzeganie sytuacji przez pryzmat otwartości i jasnego oglądu. Konsekwencje takiego sposobu to: skupienie świadomości, uważność, przyzwolenie, akceptacja uczuć, rozluźnienie, znalezienie nowych rozwiązań, możliwość wyborów, zrozumienie, nowa jakość – pozycja kreatora życia.

Otwórz się na świat

Kiedy już wiesz, jak zostać kreatorem własnego życia, konsekwentnie zmieniaj swoje relacje i rzeczywistość. Pozwól, aby poprzez twoją zmianę mogli zmienić się inni. Buduj, wzmacniaj i doceniaj własną wartość. Szefowie którzy tego nie zauważą,  prawdopodobnie nie zorientują się, że stracili cennego partnera, ale to już ich sprawa – strata.