Abrahadabra.pl

Mag

Autor: abrahadabra.pl

Mag

Przyporządkowanie astrologiczne: Merkury
Przyporządkowanie numerologiczne: 1 – jednostka nazywająca rzeczywistość wokół i tworząca ją

Opis karty

Człowiek wyglądający na adepta sztuk magicznych trzyma w ręku artefakt przedstawiający cztery żywioły: ogień, wodę, powietrze i ziemię. Z jego lewego oka sączy się krew.

Interpretacja

Mag reprezentuje naszą wolną wolę, czy – innymi słowy – działanie magiczne (magicks), którego magia polega głównie na umiejętności kreowania świata i jego definiowania, a także zmiany naturalnego biegu rzeczy. W tym kontekście używanie magii staje się pewną metaforą – nie potrzeba rytuałów magicznych i zaklęć, by odmienić rzeczywistość, wystarczy silna wola i… słowo, posiadające przecież ogromną moc sprawczą.

Podczas swojej pracy Mag wykorzystuje wszystkie cztery żywioły. Jego narzędziami są buława – symbol ognia, którą tworzy, kielich – symbol wody, którym utrwala, co stworzył, miecz – symbol powietrza, którym niszczy i denar – symbol energii ziemi. Niestety, działanie twórcze Maga ma swoją cenę, czego zresztą on sam nieco się obawia (krew płynąca z oka). Definiowanie otoczenia odbywa się arbitralnie, zdecydowanie ma w tym udział ego samego twórcy. Mag popełnia błędy, których nawet jeśli byłby zupełnie świadomy, nie byłby w stanie naprawić. Jednocześnie nie jest w stanie wycofać się, poczekać, przemyśleć – ogarnia go twórczy szał, kiedy tylko zaczyna być świadom swoich możliwości, wszak jego wola zostanie uszanowana. W ten sposób opisuje i kreuje rzeczywistość, której późniejsze funkcjonowanie ciężko będzie zmienić, uwolnić się z tego dziwnego, ale jednocześnie jakże dobrze znanego, paradygmatu bezwzględności świata i jego dualizmu.

Znaczenie dywinacyjne

Duży krok naprzód, dogłębne zrozumienie reguł panujących w danym środowisku i umiejętność poruszania się w nim, osiągnięcie celu, czasem wszelkimi możliwymi metodami. Konkretny plan, taktyka. Przebiegłość, podstęp. Rytuały magiczne.

 

*** Jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, z pewnością stanie się jego sługą. (Amor Towles) ***